×
جستجو
درباره نظربین
نظربین نظرات کاربران را به صورت هوشمند و خودکار بررسی و نظرات نا متعارف را فیلتر می کند. سرویس نظربین با بهره گیری از هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و پردازش زبان طبیعی قابلیت هایی را به شما ارائه می دهد: تشخیص زبان محاوره، غلط املایی و تکرار لیست کلمات وجملات سفارشی راه‌اندازی آسان به‌روزرسانی لحظه‌ای ارایه سرویس به صورت 24 / 7 حذف ایمیل، تلفن و آدرس تبلیغاتی
گالری تصاویر
جستجو
درباره نظربین
نظربین اولین بستر سالم سازی هوشمند محتوای تولید شده کاربران در اینترنت (UGC) به زبان فارسی است که محتوای تولید شده توسط کاربران، از جمله متن و عکس را پیش از انتشار به صورت هوشمند و خودکار بررسی کرده و تنها محتوای سالم را منتشر می‌کند؛ همچنین در این سامانه از الگوریتم‌های هوشمند بومی استفاده شده است.
گالری تصاویر
خبر کذب محبوب‌تر از خبر واقعی
يكشنبه 27 اسفند 1396

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط محققان ام آی تی، بر روی مطالب منتشر شده در توییتر، اخبار کذب 6 برابر بیشتر از اخبار واقعی در این فضا منتشر می‌شود. نقش انسان در انتشار این مطالب کذب بسیار بیشتر از بات‌های فعال در این فضا است. پیش از این کاربران در توییتر به انتشار شایعه می‌پرداختند، ولی در حال حاضر نشر اخبار کذب جای شایعه را گرفته است که این امر باعث شده تا عموم مردم، صحت خبر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی را مورد سوال قرار دهند.
از سال 2006 تا 2017 در حدود 126.000 شایعه از طریق 3 میلیون کاربر، در حدود 4.5 میلیون بار در توییتر منتشر شده است. همانطور که گفته شد اخبار کذب بیشتر از مطالب واقعی، بین کاربران منتشر می‌شود؛ ۱٪ از اخبار کذب، در بین 1.000 تا 100.000 نفر از کاربران توییتر، پخش می‌شود؛ در حالی که اخبار واقعی به ندرت بین 1.000 نفر از کاربران منتشر می‌شود. این موضوع را هم باید در نظر داشت که هر کدام از این کاربران عکس العمل‌های احساسی و اخلاقی متفاوتی نسبت به این مطالب کذب نشان می‌دهند.
اطلاعات کذب به طور قابل ملاحظه‌ای سریعتر و گسترده‌تر از حقیقت در همه زمینه های اطلاعاتی منتشر می‌شوند. نشر اخبار کذب در حوزه سیاسی بیشتر از اخبار کذب در حوزه تروریسم، بلایای طبیعی، علوم، مسائل شهری و اطلاعات مالی است. اطلاعات کذب نسبت به اطلاعات واقعی تاثیر گذار‌تر است و احتمال به اشتراک‌گذاری این اطلاعات از طرف کاربران بیشتر است. اخبار کذب احساساتی چون ترس، انزجار و تعجب را بر می‌انگیزد در حالی که اخبار واقعی با حس پیش بینی، غم، شادی و اعتماد همراه است. بر خلاف تصوری که تا به حال وجود داشته است، بات‌ها، اخبار کذب و واقعی را به یک میزان منتشر می‌کنند؛ در واقع این کاربران انسانی هستند که نرخ انتشار اخبار کذب بالاتری نسبت به بات‌ها دارند. این بدان معنا است که سیاست‌ها برای جلوگیری از گسترش اطلاعات کذب، باید بیشتر بر روند‌های رفتاری انسان‌ها و انگیزه‌های تولید اینگونه اطلاعات تمرکز داشته باشند.

 

آیا تکنولوژی برای تشخیص اخبار کذب قبل از انتشار وجود دارد؟

بررسی‌های سنتی توسط نیروی انسانی گران، کند و همراه با خطا و شرطی شدن ذهن انسان هستند. الگوریتم‌های هوش مصنوعی با سرعت بسیار بالا (با قدرت تشخیص در کمتر از صدم ثانیه) و دقت مافوق انسان طراحی شده‌ا‌ند.
از اواسط دهه 90 دو موتور جستجوی گوگل و آلتا‌ویستا ( AltaVista)، هر دو با چالش search spam روبه‌رو بودند؛ گوگل بدین منظور PageRank را معرفی کرد. همچنین برای تشخیص اخبار کذب از FakeRank که مشابه PageRank است، استفاده می‌شود با این تفاوت که در FakeRank از یادگیری عمیق ( Deep Learning) و پردازش زبان طبیعی ( Natural Language Processing)، به منظور درک معنای متن خبری و تشخیص خبر کذب از خبر واقعی، استفاده می‌شود.


در نهایت بر اساس روندهای بررسی شده، تفاوت بسیاری در میزان انتشار خبر کذب در مقایسه با خبر واقعی وجود دارد. بهبود الگوریتم‌های هوش مصنوعی در این زمینه، نیازمند وجود داده‌های زیادی است؛ محققین این داده‌ها را از طریق مصاحبه، نظرسنجی، استفاده از محیط آزمایشگاهی، تصویربرداری عصبی ( Neuroimaging) و داده‌های برچسب گذاری شده توییتر، جمع آوری می‌کنند تا بتوانند دقت و سرعت الگوریتم‌های هوش مصنوعی را در تشخیص اخبار کذب از واقعیت در آینده بهبود ببخشند.

1 دیدگاه
محمد فهیمی
ممنون از مطالب و کانال آپدیتتون
 
 
يكشنبه 27 اسفند 1396